Kurumsal Börekçilerin atağı…

Tomris Güzelyurt 21 Şubat 2016

Kurumsal börekçilerden girişim fırsatı

Türk mutfağının en eski lezzetlerinden biri olan börek, artık esnaf şapkasını çıkararak kurumsal bir kimlik kazanmaya başladı

indirBörek alanında zincir kurup markalaşan firmalar, İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin birçok ilinde yeni franchise şube açmayı planlıyor. Girişimcilerle birlikte büyümeyi tercih eden börek firmaları yüksek kâr marjı sunuyor.

Günümüzde kadınların eskiye nazaran sosyal hayattaki standartlarının artması ve iş yaşamında daha etkili rol oynamaları, evde börek gibi zahmetli yiyeceklerin yapımına zaman harcayamamalarına yol açtı. Dolayısıyla evden dışarıya doğru kayan börek tüketimi, bu sektörü de büyütmeye başladı.

Türk mutfağında bol miktarda tüketilen börek, kendi markalarını yarattı ve kurumsal bir kimlik kazandı. Ülkemizde son yıllarda birçok börek firması, esnaf kimliğini bir yana bırakıp markalaşma yoluna gitti.

Dilim Börek, Aslı Börek, Tarihi Sarıyer Börekçisi gibi birçok marka, aynı zamanda franchise sistemi ile çalışıp büyümeyi hedefliyor.

Börek sektörünün Türkiye’de tahmini 500 milyon TL büyüklüğe ulaştığı ifade ediliyor. Sektörde yaklaşık iki bin şube bulunuyor. Sektörün yarattığı tahmini istihdam ise yaklaşık 10 bin. Bu sayıların her geçen yıl hızla artacağı öngörülüyor. Börek sektörünün markalaşmış firmalarının büyüme planlarını ve girişimcilere sunduğu fırsatları araştırdık.

YURTDIŞINA AÇILACAK

1994 yılında İstanbul Göztepe’de ilk mağazasını açan Aslı Börek, sektörün en büyük zincir markasına dönüştü. 10 ilde 115 şubeye ulaşan Aslı Börek, express ve Aslı kafe tarzında yatırımcılar için farklı metrekarelerde iki konsept sunuyor.

Bu yıl Çorum, Konya, Kayseri gibi Türkiye’nin farklı illerinin yanı sıra yurtdışında da şubeler açacaklarını söyleyen şirketin franchise müdürü Burhan Çelme, 20 yeni şubeyi daha zincirlerine ekleyeceklerini ifade ediyor. Yatırım maliyetleri mağazanın metrekaresine göre değişiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kurumsal Börek Sitesi